The 71BD30-08-1-AJN is an 8-position SP rotary switch with a silver contact material and adjustable index stops. It has a maximum voltage rating of 30V DC and 115V AC, and a current rating of 250mA. The switch is panel mount and RoHS compliant. It features a 30° index angle and is available in a single package quantity.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71BD30-08-1-AJN technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 8 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 71 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |