Grayhill 71BDF30-02-1-AJS technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Actuator Type | Shaft |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Shorting |
| Current Rating | 250mA |
| Depth | 0.979inch |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 42.32mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT, SP |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Width | 22.23mm |