The 71BDF30-02-2-AJS is a DP6T rotary switch with a flatted shaft, suitable for applications requiring a 6-position configuration. It can handle a maximum current of 0.3 amps at 115VAC and features a maximum AC voltage rating of 115V and a maximum DC voltage rating of 30V. The switch has an electrical life of 25,000 hours at maximum rating and a throw angle of 30 degrees. It is available in a panel mount/through hole package type and features PC pins for termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71BDF30-02-2-AJS technical specifications.
| Actuator Style | Flatted Shaft |
| Pole Throw Configuration | DP6T |
| Max Current Rating | 0.3@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 115V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |