Rotary Switches 71BDF30-02-2-AJS Rotary Switch, 1/4 shaft, adjustable stop, PC mount, 30°, 2 deck, 2 pole/deck, shorting, 71BDF30-02QAJS
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71BDF30-02QAJS technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Adjustable |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |