The 71BF30-01-1-07N is a 7-position rotary switch with a silver contact material and a maximum current rating of 250mA. It has a maximum DC voltage rating of 30V and an AC voltage rating of 115V. The switch is designed for through hole mount on a panel and has a fixed index angle of 30°. It is compliant with RoHS regulations and has a single deck with one pole per deck. The switch has a panel mount and a PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71BF30-01-1-07N technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SP7T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |