Grayhill 71BS30-01-2-04S technical specifications.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Contact Style | Shorting |
| Current Rating | 250mA |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Max Voltage Rating (AC) | 115V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30V |
| Mount | Panel |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 2 |
| Number of Positions | 4 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 71 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DP4T |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |