Rotary Switches 71MAF30-02-1-07N Rotary Switch, Military, 1/8 shaft, PC mount, 30°, 2 deck, 1 pole/deck, 7 position/pole, non-shorting, 71MAF30-02B07N
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Length | 9.53mm |
| Contact Material | Silver |
| Index Angle | 30° |
| Index Stops | Fixed |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Decks | 2 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Series | 71 |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating (AC) | 115V |
| DC Rated Voltage | 30V |