The Grayhill 71MAS30-02-2-06N is a 6-position rotary switch with a DP6T pole throw configuration. It features a maximum current rating of 0.3 amps at 115VAC and a maximum AC voltage rating of 115 volts. The switch also has a maximum DC voltage rating of 30 volts and an electrical life of 25,000 hours. It is designed for panel mount applications and has a straight body orientation.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71MAS30-02-2-06N technical specifications.
| Actuator Style | Flatted Shaft |
| Pole Throw Configuration | DP6T |
| Max Current Rating | 0.3@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 115V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |