The 71MAS30-04-1-03N is a 30 position SP3T rotary switch from Grayhill with a flatted shaft actuator style. It has a maximum current rating of 0.3 amps at 115VAC and a maximum AC voltage rating of 115 volts. The switch also has a maximum DC voltage rating of 30 volts and an electrical life of 25,000 hours. It features a straight body orientation and is designed for panel mount applications with solder lug termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71MAS30-04-1-03N technical specifications.
| Actuator Style | Flatted Shaft |
| Pole Throw Configuration | SP3T |
| Max Current Rating | 0.3@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 115V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |