The 71MAS30-05-2-06N is a 6-position rotary switch with a DP6T pole throw configuration. It has a maximum current rating of 0.3 amps at 115VAC and a maximum AC voltage rating of 115V. The switch is designed for panel mount applications and features a straight body orientation. It is rated for 25,000 electrical life cycles and has a 30-degree angle of throw.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71MAS30-05-2-06N technical specifications.
| Actuator Style | Flatted Shaft |
| Pole Throw Configuration | DP6T |
| Max Current Rating | 0.3@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 115V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |