The Grayhill 71MAS30-05-2-06S is a 6-position rotary switch with a DP6T pole throw configuration. It features a flat shaft actuator style and can withstand a maximum current rating of 0.3 amps at 115VAC. The switch has a maximum AC voltage rating of 115V and a maximum DC voltage rating of 30V. It is designed for panel mount applications and has a solder lug termination style. The switch has an electrical life of 25,000 hours and a 30-degree angle of throw.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Grayhill 71MAS30-05-2-06S technical specifications.
| Actuator Style | Flatted Shaft |
| Pole Throw Configuration | DP6T |
| Max Current Rating | 0.3@115VACA |
| Max AC Voltage Rating | 115V |
| Max DC Voltage Rating | 30V |