Grayhill 95C12B3GWT technical specifications.
| Actuator Color | Brown |
| Actuator Length | 5.01mm |
| Actuator Material | Nylon, Polyamide |
| Actuator Type | Standard |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Depth | 15mm |
| Electrical Life | 1000000Cycles |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Max Current Rating | 50mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12V |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Force | 1.57N |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Rail/Tube |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 0.35mm |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 12V |