Grayhill 95C12C3T technical specifications.
| Actuator Color | Brown |
| Contact Plating | Silver |
| Depth | 13.9mm |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11.99mm |
| Max Current Rating | 50mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12V |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Mount | Through Hole |
| Operating Force | 1.57N |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 0.35mm |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPST |
| DC Rated Voltage | 12V |