Hitron Electronics HPD150-S480034 technical specifications.
| Pin Count | 13 |
| PCB | 13 |
| Package Length (mm) | 157 |
| Package Width (mm) | 115 |
| Package Height (mm) | 57 |
| Mounting | Screw |
| Style | DIN Rail |
| Type | Switching |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 3.4(Typ)A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 150(Typ)W |
| Efficiency | 86(Typ)% |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Medical Application | No |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Input Current | 1.6A |