Honeywell 40PC100G1A technical specifications.
| Accuracy | 3% |
| Package/Case | DIP |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Max Pressure | 200PSI |
| Max Supply Current | 10mA |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Pressure | 100PSI |
| Output | ANALOG |
| Output Type | Analog Voltage, Analog |
| Output Voltage | 4V |
| Package Quantity | 10 |
| Port Style | Barbless |
| Pressure Type | Gauge |
| Primary Type | PRESSURE SENSOR |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Response Time | 1ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 40PC |
| Supply Current | 10mA |
| Termination | PC Pin |
| Voltage Rating | 5V |
| DC Rated Voltage | 5V |
| Width | 11.2mm |