Honeywell 4TL250-1L-S technical specifications.
| Actuator Length | 29.21mm |
| Actuator Type | LOCKING LEVER |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Contact Plating | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 15A |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Max Operating Temperature | 71°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mount | Bushing |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | Environment Proof |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TL |
| Switch Function | On-Off-On |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 250V |