Honeywell 914CE16-18 technical specifications.
| Actuator Type | Rotary |
| Contact Type | Snap Action |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 16mm |
| Height | 64.8mm |
| Length | 40.01mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Operating Force | 13.34N |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66, Water Resistant, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 914CE |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Cable Leads |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Width | 44mm |