Honeywell 914CE16-9 technical specifications.
| Actuator Type | Rotary |
| Approvals | UL, CSA, IEC |
| Contact Type | Snap Action |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 44mm |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 240V |
| Max Voltage Rating (DC) | 28V |
| Mount | Chassis Mount, Cable, Brackets, Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 11.8N |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP66, Water Resistant, Dust Tight, IP68 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Cable Leads |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 28V |
| Width | 16mm |