Honeywell 914CE28-9 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 16mm |
| Height | 81mm |
| Length | 40.01mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Mechanical Life | 10000000Cycles |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Force | 118N |
| Operating Position | 1.673inch |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 30mm |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 0.02inch |
| Ratings | IP66, Water Resistant, Dust Tight |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Cable |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| DC Rated Voltage | 28V |