The 91MCE30-P2B is a panel mount DPST/SPDT switch with a current rating of 10A and a maximum voltage rating of 250V DC. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C and features an IP67 rating for waterproof and dust tight performance. The switch has a mechanical life of 5,000,000 cycles and an electrical life of 500,000 cycles. It is available in a panel mount/screw mount configuration with cable leads and a straight orientation.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell 91MCE30-P2B technical specifications.
| Approvals | CE, cULus, CCC |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 16.2mm |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Height | 85mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Force | 11N |
| Throw Configuration | DPST, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 125V |