Honeywell 91MCE30-P5 technical specifications.
| Approvals | CE, cULus, CCC |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 16.2mm |
| Electrical Life | 500000Cycles |
| Height | 85mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Force | 11N |
| Throw Configuration | DPST, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 125V |