Honeywell AML24EBA2AA01 technical specifications.
| Actuator Type | Rocker |
| Approvals | UL, CSA |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.79mm |
| Mechanical Life | 25000Cycles |
| Mount | Panel, Snap in |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |