The AML24EBA2AA04 is a SPDT rocker switch with a silver contact rating of 2A and a voltage rating of 24V DC. It has a current rating of 3A and can withstand an AC voltage of 125V. The switch is designed for panel mounting with a snap-in mechanism and has a straight orientation. It is compliant with RoHS regulations and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell AML24EBA2AA04 technical specifications.
| Package/Case | 125 |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Mechanical Life | 25000Cycles |
| Mount | Panel, Snap in |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | On-Off-On |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |