The AML24EBA2CA05 is a 24V DC rated, 125V AC rated, 2A current rated, mom-on-mom DPDT panel mount switch from Honeywell. It features a silver contact material with silver plating and a mechanical life of 25,000 cycles. The switch is RoHS compliant and available in bulk packaging. It is designed for panel mount applications with a straight orientation and snap-in mount.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell AML24EBA2CA05 technical specifications.
| Color | Black |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | Mom-On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |