Honeywell AML24FBA2AA01 technical specifications.
| Color | Black |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Illuminated |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |