The AML24FBA2AA05 is a 24V DC rated, 125V AC voltage rated, 2A current rating SPDT rocker switch with silver contacts. It features a mechanical life of 25,000 cycles and an electrical life of 25,000 cycles. The switch is designed for panel mount with a snap-in orientation and is available in bulk packaging. The AML24FBA2AA05 is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell AML24FBA2AA05 technical specifications.
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Mechanical Life | 25000Cycles |
| Mount | Panel, Snap in |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |