The AML24GBA3CA01 is a 24V DC rated, 125V AC rated, 2A current rating, on-on DPDT illuminated rocker switch from Honeywell. It features a silver contact material with silver plating and is designed for panel mount with snap-in installation. The switch has a mechanical life of 25,000 cycles and an electrical life of 25,000 cycles. It is compliant with RoHS regulations and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell AML24GBA3CA01 technical specifications.
| Color | Black |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 2A |
| Electrical Life | 25000Cycles |
| Illumination Type | Illuminated |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AML24 |
| Switch Function | On-On |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| DC Rated Voltage | 24V |