The ASDXAVX015PASA5 is an absolute pressure sensor from Honeywell, operating within a pressure range of 0 to 15psi. It can withstand a maximum overload pressure of 30psi and has an accuracy of ±2%. The device requires a supply voltage between 4.75 and 5.25V and consumes a maximum supply current of 5mA. The ASDXAVX015PASA5 is a DIP-8 package device, suitable for board mounting, and operates within a temperature range of -20 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell ASDXAVX015PASA5 technical specifications.
| Device Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure Range | 0psi to 15psi |
| Maximum Overload Pressure | 30psi |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Accuracy | ±2% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Maximum Supply Current | 5mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |