The Honeywell ASDXAVX030PA7A5 is an absolute pressure sensor with a maximum operating pressure range of 0 to 30psi and a maximum overload pressure of 60psi. It operates within a temperature range of -20 to 105 degrees Celsius and has a typical operating supply voltage of 5V. The device has an accuracy of ±2% and a maximum supply current of 5mA. It is designed for board mount applications and is available in a DIP-8 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell ASDXAVX030PA7A5 technical specifications.
| Device Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure Range | 0psi to 30psi |
| Maximum Overload Pressure | 60psi |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Accuracy | ±2% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Maximum Supply Current | 5mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |