The Honeywell ASDXRVX030PG7A5 is a gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 30psi and an accuracy of ±2%. It can withstand a maximum overload pressure of 60psi and operates within a temperature range of -20°C to 105°C. The device requires a supply voltage of 4.75 to 5.25V and draws a maximum supply current of 5mA. It is designed for board mount applications and is available in a DIP-8 package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell ASDXRVX030PG7A5 technical specifications.
| Device Pressure Type | Gage |
| Operating Pressure Range | 0psi to 30psi |
| Maximum Overload Pressure | 60psi |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Accuracy | ±2% |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Maximum Supply Current | 5mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |