The AWM1100V is a silicon temperature sensor with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It operates on a supply voltage of 10V and has a power consumption of 50mW. The sensor is available in a through hole mount package and is part of the AWM1000 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell AWM1100V technical specifications.
| Body Material | SILICON |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Voltage | 30mV |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Min Supply Voltage | 8V |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 10V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 50mW |