Honeywell BE-2R25-A4 technical specifications.
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 25A |
| Material | Plastic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 20000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 480V |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Operating Force | 612N |
| Operating Position | 1626mm |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 127mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sealable | No (Without) |
| Series | BE |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |