Honeywell CSCA0300A000B15B01 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 300A |
| Current Sensing | 300A |
| Frequency | 50kHz |
| Height | 29mm |
| Length | 40mm |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 17mA |
| Mount | Chassis Mount, Flanges, Screw |
| Nominal Supply Current | 17mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Type | Voltage |
| Overall Depth | 35mm |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Response Time | 7us |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Series | CSCA-A |
| Width | 35mm |