The Honeywell CSCA0500A000B15B02 is a linear hall effect sensor with 500A current sensing capability, operating at a frequency of 50kHz and a nominal supply voltage of 15V. It is designed for chassis mount applications and features a response time of 7us. The sensor has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -10°C. It is available in a ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 and is packaged in bulk quantities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell CSCA0500A000B15B02 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 500A |
| Current Sensing | 500A |
| Frequency | 50kHz |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 17mA |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Nominal Supply Current | 17mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |