The Honeywell CSCA0600A000B15B02 is a Hall effect sensor with an accuracy of 2% and a current rating of 600A. It operates within a temperature range of -10°C to 80°C and has a response time of 7us. The device is packaged in a ROHS compliant package-4 and is designed for chassis mount applications with a screw mount. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell CSCA0600A000B15B02 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 600A |
| Current Sensing | 600A |
| Frequency | 50kHz |
| Linearity | 1% |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Supply Current | 17mA |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Nominal Supply Current | 17mA |