The ML100BS1PG pressure sensor from Honeywell offers a sealed device with an operating pressure range of 0 to 100 bar. It features a maximum overload pressure of 1000 bar and an accuracy of ±0.25%. The sensor operates within a temperature range of -40 to 105°C and can be supplied with a voltage between 9.5 and 35 volts. The device is rated IP65 and has a response time of 0.5 seconds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell ML100BS1PG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 100bar |
| Device Pressure Type | Sealed |
| Maximum Overload Pressure | 1000bar |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Operating Supply Voltage | 35V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Size | 1/8-27 NPT |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 0.5ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |