The MLH016BGG14D is a vented gage pressure sensor from Honeywell, offering an operating pressure range of 0 to 16bar and an accuracy of ±0.5%. It features an IP65 rating and a Mini DIN electrical termination. The device is suitable for industrial applications and has a maximum operating temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH016BGG14D technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 16bar |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 160bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 14V |
| Port Type | Male |
| Port Size | G 1/4-19 |
| Electrical Termination | Mini DIN |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.25 to 10.25V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18|24V |