The MLH025BGG13B is a vented gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 25bar and an accuracy of ±0.5%. It has a maximum operating temperature range of -40 to 125°C and a maximum supply voltage of 30V. The device features a 3-pin mini DIN electrical termination and a male R 1/4-19 BSPT port. It is rated IP65 and has a response time of 2 seconds with a maximum output current of 20mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH025BGG13B technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 25bar |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 250bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Type | Male |
| Port Size | R 1/4-19 BSPT |
| Electrical Termination | Mini DIN |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 2ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |