The MLH025BSD04A is a sealed gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 25 bar. It has a maximum overload pressure of 250 bar and an accuracy of ±0.25%. The device operates within a temperature range of -40 to 125°C and has a maximum supply current of 8 mA. The sensor is terminated with a connector (M12) and has an IP67 rating. It has a typical operating supply voltage of 5 V and a response time of 0.5 ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH025BSD04A technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 25bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 250bar |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Supply Current | 8mA |
| Port Size | 3/8-24 UNF |
| Electrical Termination | Connector (M12) |
| IP Rating | IP67 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 0.5ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |