The MLH025BSL01B pressure sensor from Honeywell features a sealed gage operating pressure range of 0 to 25 bar with an accuracy of ±0.5%. It has a maximum overload pressure of 250 bar and operates within a temperature range of -40 to 125°C. The device is supplied with a 1m cable and has a 1/4-18 NPT port size. It is rated IP65 and has a response time of 2 seconds with a maximum output current of 20mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH025BSL01B technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 25bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 250bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Cable (1m) |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 2ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |