The MLH060BGD01C is a vented gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 60 bar and a maximum overload pressure of 600 bar. It features a 1/4-18 NPT port and electrical termination via an M12 connector. The device has an accuracy of ±0.5 and an operating temperature range of -40 to 125°C. It is rated for IP65 and has a typical operating supply voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH060BGD01C technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 60bar |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 600bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Connector (M12) |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 1 to 6V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |