The MLH150PGT01B pressure sensor from Honeywell is a vented gage device with an operating pressure range of 0 to 150psi. It offers an accuracy of ±0.5% and a response time of 2 seconds. The sensor is designed for industrial applications and has a maximum operating temperature range of -40 to 125°C. It is rated for IP65 and has a maximum output current of 20mA. The device is available with typical operating supply voltages of 12, 15, 18, or 24V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH150PGT01B technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 150psi |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 1500psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Deutsch |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 2ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |