The MLH160BSH01A pressure sensor from Honeywell features a sealed gage operating pressure range of 0 to 160bar with an accuracy of ±0.5%. It has a maximum overload pressure of 1600bar and operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The device is supplied with a maximum current of 8mA and has a typical operating supply voltage of 5V. It is available in a 3-pin package with an IP65 rating and can be mounted using a 1/4-18 NPT port.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH160BSH01A technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 160bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 1600bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 6V |
| Maximum Supply Current | 8mA |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Amp Superseal |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |