The MLH250BSB14D pressure sensor from Honeywell is a sealed gage device with an operating pressure range of 0 to 250 bar. It features an accuracy of ±0.5% and a maximum overload pressure of 2068 bar. The sensor operates within a temperature range of -40 to 125°C and has a maximum supply current of 17 mA. It is designed with a Delphi Metri-Pack electrical termination and has an IP65 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH250BSB14D technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 250bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 14V |
| Port Type | Male |
| Port Size | G 1/4-19 |
| Electrical Termination | Delphi Metri-Pack |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.25 to 10.25V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18|24V |