The MLH250BSM17D pressure sensor from Honeywell features a sealed gage design with an operating pressure range of 0 to 250 bar and an accuracy of ±0.5%. It can withstand a maximum overload pressure of 2068 bar and operates within a temperature range of -40 to 125°C. The device is supplied with a 3-meter cable and has a male G 1/4 port. It meets IP65 rating and has a typical operating supply voltage of 15, 18, or 24 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH250BSM17D technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 250bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 14V |
| Port Type | Male |
| Port Size | G 1/4 |
| Electrical Termination | Cable (3m) |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.25 to 10.25V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18|24V |