The MLH250PGL01C is a vented gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 250psi and an accuracy of ±0.5%. It operates within a temperature range of -40 to 125°C and is supplied with a typical voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 volts. The device features a 1/4-18 NPT port and is electrically terminated with a 1m cable. It has an IP65 rating and a response time of 2 seconds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH250PGL01C technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 250psi |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2500psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Cable (1m) |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 1 to 6V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |