The MLH300PSP01G is a sealed gage pressure sensor with an operating range of 0 to 300psi and an accuracy of ±0.5%. It has a maximum operating temperature range of -40 to 125°C and a maximum supply voltage of 30V. The device is available in a 3-pin configuration with a flying lead electrical termination. It is rated IP65 and suitable for industrial applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH300PSP01G technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 300psi |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 3000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Flying Lead |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 1 to 5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |