The MLH300PST01E is a sealed gage pressure sensor from Honeywell with an operating pressure range of 0 to 300psi. It has a maximum overload pressure of 3000psi and an accuracy of ±0.5. The device operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and has a maximum supply voltage of 30V. It is terminated with Deutsch connectors and has a 1/4-18 NPT port size. The sensor has an IP65 rating and a response time of 2 seconds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH300PST01E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 300psi |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 3000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Deutsch |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |