The MLH350BSD01B is a sealed gage pressure sensor from Honeywell, operating over a pressure range of 0 to 350 bar. It features an accuracy of ±0.5% and a response time of 2 ms. The device has a maximum operating temperature range of -40 to 125°C and can withstand a maximum overload pressure of 2068 bar. The sensor is electrically terminated with a 3-pin M12 connector and is rated for IP65 protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH350BSD01B technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 350bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Connector (M12) |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 2ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |