The MLH350BSL07E pressure sensor from Honeywell operates over a range of 0 to 350bar with a sealed gage type device. It features an accuracy of ±0.5% and can withstand a maximum overload pressure of 2068bar. The sensor has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 125°C. It can be powered with a supply voltage between 7 and 30V, with a maximum supply current of 17mA. The sensor is available with a 1/2-20 UNF male port and has an IP65 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH350BSL07E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 350bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Type | Male |
| Port Size | 1/2-20 UNF |
| Electrical Termination | Cable (1m) |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |